• Dzień Pamieci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • Dziś 12 kwietnia 2024 roku uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej zapalając znicze przy Dębie Pamięci Jana Lipki, ofiary tej zbrodni.

            13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia będziemy obchodzili Dzień Ziemi. To idealna okazja, by zrobić coś dobrego dla planety. My myśliwi, pomagamy jej przez cały rok, bo nasze podejście to przede wszystkim aktywna dbałość o środowisko naturalne i racjonalne korzystanie z jego zasobów.

            Dlatego też łowiecki rok gospodarczy rozpoczynamy akcją „Sprzątamy las wokół nas”. To już czwarta edycja akcji zapoczątkowanej przez myśliwych z Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego KŁ nr 18 Ponowa. Od kilku lat akcja obejmie obwody całego Okręgu Bialskopodlaskiego Polskiego Związku Łowieckiego. Udział w akcji zadeklarowało 26 kół łowieckich dzierżawiących obwody na terenie czterech powiatów i siedmiu nadleśnictw. W bieżącym roku do akcji włączają się także pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Podlaski przełom Bugu oraz Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody – Województwo Lubelskie.

            Szczegóły na załączonym plakacie.

          • Grupa "ZAELEKTRYZOWANI" - pokazy doświadczeń fizyczno – chemicznych.

          • 3 kwietnia 2024 roku uczniów naszej szkoły odwiedziła grupa animatorów z Lublina „Zaelektryzowani”, która przybliżyła wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Prezentujący zademonstrowali wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem, parą wodną. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w pokazie. Mogli bezpośrednio zaobserwować zjawisko wystrzałowego spalania wodoru z kolorowymi piłeczkami, wrzenia ciekłego azotu, zmianę wysokości dźwięku w helu. Najciekawszym momentem była jednak płonąca podłoga. Dzięki bezpiecznemu eksperymentowaniu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę i przekonali się, ze fizyka i chemia nie musi być nudna.

            Dziękujemy Grupie „Zaelektryzowani” za ciekawy pokaz doświadczeń.

          • Apel z okazji Świąt Wielkiej Nocy

          • 27 marca w naszej szkole odbył się uroczysty Apel Wielkanocny pt. ,,Ukrzyżować Miłość Samą". Scenariusz widowiska powstał na podstawie objawień niemieckiej mistyczki, bł. Anny Katarzyny Emmerich. Wystąpili uczniowie klas VII a i VI oraz chór szkolny. Po przedstawieniu uczniowie klas VII odebrali nagrody za najwyższe wyniki w VIII Diecezjalnym Konkursie Biblijnym. Uroczystość zakończyła się życzeniami wielkanocnymi złożonymi przez Panią Dyrektor oraz księży proboszczów: parafii pw. św. Anny w Tucznej i parafii prawosławnej pw. św. Anny w Międzylesiu. 

          • Turniej "Aktywna Przerwa"

          • W miesiącach marzec, kwiecień w ZSP w Tucznej jest rozgrywany Szkolny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów klas IV -VIII pt. "Aktywna przerwa". Zapraszamy do pięknego kibicowania.

          • Konkurs "Mam Talent!"

          • Podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona, wzorem poprzedniego roku, został rozstrzygnięty Konkurs „Mam Talent!”. Podzieleni na w kategorie wiekowe uczestnicy otrzymali nagrody sfinansowane przez Gminę Tuczna.

            W klasach I-III Uczniowie zdobyli:

            I miejsce - Maja Lipka (kl. II)

            II miejsce - Szymon Waszczuk (kl. II) i Gabriel Krańczuk (kl. II)

            III miejsce - Adrian Kuźmicz (kl. II).

             

            W klasach IV- VIII natomiast:

            I miejsce – Eliza Osowska (kI. IV) i Anna Kozak-Sikorska(kl. Va)

            II miejsce - Natalia Martyniuk (kl. IV)

             

            Serdecznie gratulujemy naszym utalentowanym zwycięzcom i już zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!

          • Apel poświęcony Tadeuszowi Kościuszce

          • 25.03.2024r. odbył  się uroczysty apel poświęcony patronowi naszej szkoły Tadeuszowi Kościuszce – „człowiekowi, który wyprzedzał swoje czasy”. 24 marca  minęło 230 lat od wybuchu Powstania Kościuszkowskiego, zwanego Insurekcją Kościuszkowską. Jego głównym przywódcą był Tadeusz Kościuszko, człowiek, który walczył o wolność dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych.

            Uczniowie kl. III i IV w pięknych strojach krakowskich wystąpili w montażu poetycko- muzycznym przypominając męstwo i odwagę Tadeusza Kościuszki. Chór szkolny wykonał piękne pieśni patriotyczne. Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym o patronie szkoły.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          •    21 marca powitaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. W stroju uczniowskim dominował w tym dniu kolor zielony. Również nauczyciele dołączyli do akcji ogłoszonej przez SU.

            W kl. I-III odbył się „ Wiosenny turniej wiedzy”. Każda klasa wytypowała drużyny do poszczególnych konkurencji: rozpoznawanie wiosennych kwiatów, rozwiązywanie wiosennych zagadek, układanie obrazków do czterech pór roku, porządkowanie wiedzy na temat wiosny metodą mapa myśli. Ostatnia konkurencja sprawnościowa:  rzuty woreczkami do „ stawu”- obręczy zakończyła zmagania uczestników. Na zakończenie wszyscy uczniowie pięknie pozowali do wspólnego zdjęcia.

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

          • Dnia 21 marca 2024 zgłoszeni uczniowie rywalizowali ze sobą podczas Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas: 2, 4,  7a i 7b. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek (tangram chiński). 

          • Spotkanie z policjantem

          •      We wtorek 19 marca br. naszą szkołę odwiedził  policjant z Posterunku Policji w Sławatyczach. Podczas prelekcji  omówiony został problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pan policjant w fachowy sposób, opowiedział uczniom klas VII i VIII o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Poinformował o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci. Podkreślił, że cyberprzemoc, to zamieszczanie w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływanie do czynów zabronionych, grożenie itp. Podkreślił wagę odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Omówił również temat przemocy i agresji wśród nieletnich w środowisku szkolnym. Pan policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Mamy nadzieję, że   przeprowadzona pogadanka profilaktyczna przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów naszej szkoły.

            Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej placówce szkolnej.

          • SPOTKANIE Z SOKOLNIKIEM

          • W piątek 15 maca 2024 r. dzieci z klas I - III spotkały się  z panem  sokolnikiem, znawcą ptaków drapieżnych. Gość zaprezentował uczniom charakterystyczne cechy, upierzenie i zdolności łowieckie ptaków oraz przybliżył pracę sokolnika. Atrakcją spotkania była możliwość odlądania sokoła z bliskiej odległości. Spotkanie dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. Była to niezwykle ciekawa lekcja przyrody.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          •           Dnia 14 marca 2024r. podczas uroczystego apelu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Żołnierze Wyklęci – Dziedzictwo Ducha walki”. Organizatorami konkursu byli: Prezes Stowarzyszenia Biała Pozytywka Pani Renata Stefaniuk i Wójt Gminy Tuczna Pan Zygmunt Litwiniuk. Do konkursu przystąpiło sześciu uczniów z klas IV – VIII: Paweł Makuła kl. VIII, Alicja Kamińska kl.VII a, Martyna Lipka kl. VII b, Krystian Kuźmicz kl. V b oraz Marta Jastrzębska i Natalia Martyniuk z kl. IV. W czasie apelu Pani Renata Stefaniuk wręczyła pamiątkowe dyplomy, a nagrodą  jest wyjazd do Warszawy do Sejmu, który odbędzie się 22 marca 2024r. Uczeń Paweł Makuła otrzyma nagrodę rzeczową.                                                                                                

            Zainicjowany w tym roku konkurs ma być kontynuowany w latach następnych. Jego celem jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

          • Wycieczka klas piątych do Białej Podlaskiej

          • Z okazji zbliżającego się Święta Kobiet dnia 4 marca 2024 r. uczniowie z kl.5a, 5b oraz jedna uczennica z kl.7a wybrali się na wycieczkę do Białej Podlaskiej na seans filmowy p.t. "Akademia Pana Kleksa". Mieli również okazję aktywnie spędzić czas w sali zabaw w Woskrzenicach Dużych.

          • Wycieczka klas I-III do Białej Podlaskiej

          • 1 marca 2024r. odbyła się wycieczka do Białej Podlaskiej, w której uczestniczyli uczniowie klas I-III. Obejrzeliśmy spektakl pt.: "Królowa Śniegu" w wykonaniu aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa. Barwne kostiumy, ruchoma scenografia, różnorodne efekty wprowadziły widzów w magiczny i tajemniczy klimat. Piękne piosenki oraz dialogi były przekazem jak rozwiązywać konflikty, nawiązywać wartościowe przyjaźnie, być w życiu asertywnym i odważnym. 

              Kolejnym punktem  była wizyta w Bibliotece Pedagogicznej. Panie bibliotekarki przygotowały i przeprowadziły  zajęcia: "Randka z książką". Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania i ćwiczenia. Duże wrażenie zrobiła na nas ilość zgromadzonych książek i miejsce ich przechowywania. Na zakończenie wizyty podziękowaliśmy Paniom za ciekawie spędzony czas. Pełnij pozytywnych wrażeń z przeświadczeniem, że warto "pójść na randkę z książką " wróciliśmy do szkoły.

             

          • Konkurs biblijny

          • 22 lutego 2024r. w naszej szkole odbyła się VIII edycja Diecezjalnego Konkursu Biblijnego na poziomie eliminacji szkolnych. Do testu sprawdzającego znajomość Ewangelii wg. Św. Jana przystąpiło dziewięcioro uczniów klas VII. Pierwsze miejsce uzyskała uczennica klasy VII a – Zuzanna Łukasiak, drugie miejsce – Martyna Lipka z klasy VII b, trzecie miejsce – Igor Czubla z klasy VII b.
                Uczestnicy konkursu zmierzyli się z trudnym testem składającym się z trzydziestu trzech pytań. Ewangelia wg. Św. Jana zawiera wiele szczegółów różniących ją od pozostałych trzech Ewangelii, napisana została językiem pełnym symboli, które należało znać, aby właściwie zrozumieć natchniony tekst.
                Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • 6 lutego 2024 r. w Polsce obchodzono  kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło przewodnie brzmiało: ,,Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!. W naszej szkole takie działania podejmowane były w lutym. Była to doskonała okazja do przypomnienia uczniom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, ponieważ dzieci to grupa użytkowników sieci szczególnie narażona na niezliczone zagrożenia online, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje.

            Na lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki na tematy dotyczące zagrożeń w Internecie. Wykonano gazetkę na korytarzu szkolnym informującą o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci oraz sposobach i miejscach szukania pomocy.

            Na zajęciach z wychowawcą uczniowie wykonali plakaty i przygotowali z tych plakatów gazetki klasowe. Realizowane były tematy dotyczące zagrożeń w internecie, między innymi: Dlaczego krytyczne podejście do treści publikowanych w Internecie jest ważne?, Smartfon-moja miłość, Fonoholizm - czyli przyklejenia do telefonów, Cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci.