• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • XIII edycja akcji ŚDTM odbyła się 17-go listopada 2023r. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości. Przygotowania do ŚDTM trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowali plakaty zachęcające do utrwalenia tabliczki mnożenia oraz losy, za pomocą których sprawdzali czy rówieśnicy znają tabliczkę mnożenia. 17-go listopada odbyło się sprawdzanie "tabliczkowej wiedzy" podczas krótkich egzaminów. "Egzamin" - brzmi groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi "przeprawami" w formie testów i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy były znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą były losy o różnym stopniu trudności. Każdy uczeń, który odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia wraz z certyfikatem. Posiadany certyfikat jest ogromną motywacją dla uczniów do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole. Koordynatorami lokalnymi akcji byli nauczyciele matematyki. 

          • KONKURSKONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „PICTURE DICTIONARY”.

          • W pierwszej połowie listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tucznej przeprowadzono konkurs plastyczny z j. angielskiego pod nazwą „Picture dictionary”. Wzięło w nim udział 14 dzieci z klas I – III, które przygotowały prace zawierające obrazek oraz słówko w j. angielskim.

             

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Szymon Waszczuk z kl. II,

            II miejsce – Mikołaj Marecki z kl. II,

            III miejsce – Mateusz Marecki i Seweryn Czyrak z kl. I oraz Wiktor Krańczuk z kl. III.

             

            Ww. uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

             

          • Lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

          •  

            Jedenastego listopada, społeczność szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego włączyła się w lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli: poczty sztandarowe naszej szkoły oraz OSP Tuczna, przedstawiciele władzy powiatowej, gminnej, druhowie strażacy, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Niepodległość” z Białej Podlaskiej, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy. Następnie pod pomnikiem mieszkańców Tucznej poległych w czasie I i II wojny światowej odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, zapalenie zniczy pamięci i złożenie kwiatów. Został odczytany Apel Poległych dla uczczenia pamięci żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. W tym roku po raz pierwszy, uczniowie naszej szkoły wystawili Wartę Honorową przy pomniku, aby jeszcze bardziej podkreślić wagę obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Na koniec zgromadzeni zaśpiewali najbardziej znaną w naszym kraju pieśń patriotyczną – „Rotę”. Następnie poczty sztandarowe i druhowie strażacy w pochodzie udali się pod pomnik uczestników Powstania Styczniowego z 1863 r. przy OSP w Tucznej. Później uczniowie wraz z opiekunami złożyli hołd uczestnikom walk o niepodległość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Rozbitówce, gdzie wspólnie z mieszkańcami odśpiewali hymn państwowy. Tego dnia młodzież szkolna również zapaliła znicze pod Dębami Pamięci i tablicach: św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, lokalnego bohatera ppor. Jana Lipki, który zginą w Katyniu oraz Powstańców Styczniowych.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 10 listopada w Naszej Szkole uroczyście obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, czym dołączyliśmy do ogólnokrajowej akcji „Hymn dla Niepodległej”. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Wierszem, prozą i piosenką uczczono pamięć żołnierzy i działaczy walczących o niepodległość Polski w okresie zaborów.

            Na zakończenie apelu Dyrekcja szkoły zaprosiła wszystkich na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

          • SZKOŁA POMAGA

          • W październiku i listopadzie Samorząd Uczniowski przeprowadził dwie akcje charytatywne. Pierwsza odbywała się w dniach 24 - 31 października 2023 r. i była to zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt Azyl w Białej Podlaskiej. Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym przede wszystkim karmy. Miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc, zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego oraz ukazać możliwość adopcji czworonoga ze schroniska. Podczas akcji zebrano: 67,5 kg karmy suchej, 10,225 kg karmy mokrej, 11,35 kg makaronów, kaszy, ryżu, 5 szt. Przysmaków oraz stare kołdry, poduszki, ręczniki i zabawki. Dary przekazano w środę, 8 listopada. Druga zbiórka prowadzona była w dniach 6-7 listopada 2023 r. Samorząd Uczniowski, na prośbę Zarządu OSP w Tucznej, zbierał pieniądze na rehabilitację strażaka Romana Skwierczyńskiego. Celem akcji było również uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych. Społeczność szkolna chętnie włączyła się w pomaganie i uzbierano kwotę 1507,39 zł. Pieniądze przekazano w środę, 8 listopada, dla Prezesa Zarządu OSP w Tuczne, druha Mirosława Waniaka. Dziękujemy wszystkim za wielkie, ofiarne serca!

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli.

          •  

            Szkoła pamięta - uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby i miejsca pamięci.

            Przed listopadowymi świętami młodzież z SU przeprowadzała jesienną akcję sprzątania przy pomnikach oddając cześć zmarłym mieszkańcom Tucznej walczących w czasie Powstania Styczniowego oraz I i II wojny światowej.

             Przed Świetem Zmarłych uczniowie kl.III zapalili znicze przy pomniku mieszkańców Tucznej poleglych w czasie I i II wojny światowej oraz przy tablicach przed szkołą. Pamięć poległych uczcili minutą ciszy.

            Natomiast w Dniu Zadusznym uczniowei klas starszych udali się na cmentarz, by zapalić znicze pamięci na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          • W piątek, 30 października 2023 r., odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów pierwszoklasistów. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne w programie artystycznym przygotowanym przez wychowawczynię p. Magdalenę Fedorowicz. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych rozpoczęli niezwykłą uroczystość polonezem. Następnie pierwszaki musiały wykazać się znakomitą wiedzą o Polsce, zasadami zachowania w szkole oraz znajomością zasad ruchu drogowego. Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrym i uczciwym uczniem, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować swoich nauczycieli, rodziców i kolegów, uczyć się tego, co ważne i piękne oraz kochać swoją ojczyznę - Polskę. Po złożeniu ślubowania dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej, p. Urszula Rzątkowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Tym samym dzieci zostały oficjalnie włączone do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Tucznej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, koszulki sportowe z logo szkoły, teczki na prace plastyczne ufundowane przez rodziców oraz upominki od koleżanek i kolegów klasy drugiej i trzeciej. Ostatnim akcentem uroczystości były grupowe zdjęcia oraz poczęstunek w klasie. Z pewnością ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

          • Wycieczka klas V-VIII do Warszawy

          • 27 października 2023 r. uczniowie klas V - VIII naszej szkoły wybrali się na sfinansowaną przez Gminę Tuczna wycieczkę do Warszawy. W programie wyjazdu był wjazd na 30 pietro Pałacu Kultury i Nauki, zwiedzanie Starego Miasta i Zamku Królewskiego oraz wystaw Centrum Nauki Kopernik.

            Dziekujemy!

            Niezapomniane wspomnienia gwarantowane.

          • Czysta Ziemia

          • W dniach 23-25 października 2023 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tucznej w Ramach programu Czysta Ziemia prowadził zbiórkę surowców wtórnych.Uczniowie mogli dostarczyc makulatuę, baterie, nakrętki oraz plaskikowe butelki.

            Dziękujemy za aktywny udział w akcji.

          • Biegi po Ziemi Kodeńskiej

          • W dniu 24.10.2023 r. w Kodniu odbyły się XVIII Biegi po Ziemi Kodeńskiej Pamięci Powstania Styczniowego. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkonego w Tucznej zdobyli następujące miejsca:

            I miejsce -Krystian Kuźmicz oraz Aleksandra Wasilewska

            III miejsce - Łukasz Jaruzalski oraz Adrian Kuźmicz

            Inni uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy za udział w biegach.

          • Wycieczka klas I-IV do Lublina

          • W piątek, 20 października, dzieci z naszej szkoły pojechały na wycieczkę do Lublina. Zwiedzanie miasta rozpoczęły od przejazdu zabytkowym autobusem Jelcz o imieniu Gutek. Dzieci oglądały starą i nowoczesną zabudowę Lublina oraz widziały Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady na Majdanku. Później uczniowie udali się do Teatru Andersena na spektaklu pt. "Tajemniczy ogród", który swoją treścią, formą i dźwiękiem przypominał o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem. Następnie dzieci były z wizytą w Domku Koziołka Lubelskiego, gdzie poznały najciekawsze lubelskie legendy oraz dowiedziały się skąd wziął się koziołek w herbie Lublina. W programie był też spacer po Starym Mieście oraz zwiedzanie Zamku Królewskiego.

          • Pokazy historyczne

          • 18 października 2023 r. gościła w naszej szkole grupa rekonstrukcyjna ,,Patriotic'' z Czemiernik. Uczniowie w ciekawy i przystępny sposób zapoznały się z historią Polski w XX wieku. Wielką atrakcję stanowiły mundury oraz repliki broni z epoki. 

          • Dzień Krajobrazu 2023 pod hasłem „Doceń lokalność!”

          • Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

            17 października 2023 r. młodzi przyrodnicy z klasy IV wyszli na spacer po Tucznej, aby rozejrzeć się wokół, ogarnąć wzrokiem otaczającą nas przestrzeń i docenić wartość pięknego krajobrazu rolniczego naszej okolicy. Ten widok pozytywnie wpłynął na nasze samopoczucie. Jest to swoisty rezerwat różnorodności biologicznej: piękny krajobraz, jesienne drzewa, wszechobecna cisza zakłócona tylko szumem wiatru i świergotem ptaków. Pogoda nam sprzyjała. Było słonecznie, a niekiedy nieco pochmurnie, ale w każdych warunkach widoczny w jesiennej scenerii krajobraz zachwycał wszystkich.

            To była cenna lekcja. W przyszłości postaramy się, aby otaczający nas krajobraz nie zniknął przez nieodpowiedzialne działania i degradację

            Zapraszamy do robienia i wysyłania zdjęć krajobrazu miejscowości, w których mieszkamy. Adres mail podano na plakatach  zawieszonych w szkole.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 16 października celebrowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Na wstępie głos zabrali Pani Dyrektor Urszula Rzątkowska, wójt Gminy Tuczna Zygmunt Litwinik, przewodniczący Rady Gminy Tuczna Zbigniew Sokołowski, prezes ogniska ZNP Krystyna Dmitruk, którzy serdecznie podziękowali nauczycielom i pracownikom administracji za trud i serce wkładane w codzienną pracę. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody wójta i nagrody dyrektora szkoły dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem p. Magdaleny Fedorowicz. Pani Bożena Kłoczko przedstawiła prezentację na temat historii oświaty w Polsce. Na uroczystości obecni byli również emerytowani nauczyciele i zaproszeni goście. Niezwykle miłą niespodzianką były drobne upominki wręczone przez uczniów. 

            Na zakończenie uroczystości swój koncert zaprezentował zespół muzyczny Big Biała Band działający w strukturach Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina w Białej Podlaskiej. Występ został nagrodzony donośnymi brawami przez nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości.

            Dziękujemy panu wójtowi za możliwość wysłuchania koncertu!

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

          • 12 października 2023 r. do naszej szkoły zawitały Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli bus wyposażony w nowoczesny sprzęt edukacyjny. Uczniowie klas IV, Va, Vb, VI brali udział w zajęciach warsztatowych. Podczas lekcji z edukatorami zgłębiali tajemnice działania drukarek filamentowych, długopisów 3D, budowy i programowania robotów z klocków edukacyjnych Lego Edukation® SPIKETM Prime oraz sztucznej inteligencji. Towarzystwa dotrzymywał  robot DASH.  Uczniowie byli bardzo aktywni, testowali działanie sprzętu, zadawali prowadzącym dużo interesujących pytań. Udział w tych zajęciach udowodnił, że zabawa może być nauką i wspierać rozwój m.in. kompetencji przyszłości.

            To był bardzo ciekawy dzień!

          • XIV Biegi Radziwiłłowskie

          • W dniu 11 października 2023 r. w Sławatyczach odbyły się XIV Biegi Radziwiłłowskie. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej zdobyli następujące miejsca:

            I miejsce - Anna Susidko, Kacper Jastrzębski, Maksym Łaski,

            II miejsce - Krystian Kuźmicz,

            III miejsce ‐ Adrian Kuźnica, Kacper Moczulski,

            IV miejsce – Oliwia Szaniawska, Aleksandra Wasilewska, Julian Jastrzębski, Natalia Martyniuk,

            V miejsce – Małgorzata Zeszczuk,

            VI miejsce – Martyna Paszek, Anna Belkiewicz, Łukasz Jeruzalski

          • „Noc w bibliotece”

          • Zespół Szkolno-Przedszkolny i biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną włączyły sie w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek. Spędziliśmy noc z 6 na 7 października w murach szkoły i mile ją wspominmy. Były ciekawe zajęcia np. Gra w kolory (połączenie związków frazeogicznych z ich objaśnieniami), domino alfabetyczne (układanie domina z tytułu książki).

          • Ognisko integracyjne kl. IV

          • We wtorek, 2 października br. przy Domu Strażaka w Tucznej odbyło się ognisko integracyjne dla uczniów klasy IV. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali wychowawca i nauczyciele. Oprócz pieczenia tradycyjnej kiełbasy oraz innych smakołyków były wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda udała się wspaniale. Humory wszystkim dopisywały! Wszyscy zadowoleni, lekko zmęczeni wrócili do szkoły. Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego świętem demokracji w naszej szkole.

          • 29 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tucznej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Przygotowano karty wyborcze i zaklejoną urnę. Powołana została szkolna Komisja Wyborcza, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów, a po zakończeniu głosowania podliczyła głosy.

            Nad całością wyborów czuwał opiekun samorządu. Na nim spoczywała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.

            Wybory były swoistą lekcją demokracji dla całej społeczności szkolnej. Wrzucając swój głos do urny wyborczej, każdy uczeń poczuł się jak na prawdziwych wyborach.

            Dziękujemy wszystkim kandydatom oraz głosującym, a nowemu Samorządowi życzymy samych sukcesów w pracy na rzecz szkoły.