22 grudnia odbyło się w szkole przedstawienie jasełkowe pt. ,,Największy skarb". Wzięli w nim udział uczniowie klas I - IV, jako owieczki wystąpiły dzieci z oddziału zerowego. Jasełka opowiadają historię Bożego Narodzenia z perspektywy zwykłych mieszkańców Betlejem. W tę niezwykłą noc nawet samolubny i skąpy właściciel gospody dostrzega, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Pomaga mu w tym jego córka Rebeka, która uczy go, jak patrzeć na ludzi sercem. To dzięki niej bohaterowie jasełek odkrywają czym tak naprawdę jest prawdziwy skarb - to nie pieniądze, zaszczyty, ani powodzenie, ale Małe Dzieciątko przychodzące na świat w betlejemskiej grocie.
Jasełka bożonarodzeniowe
- 47
Wigilie klasowe
22 grudnia 2023 r.
3
Cyberprzemoc - warsztaty
20 grudnia 2023 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w warsztatach na temat "cyberprzemocy". Zajecia prowadziła pani trener z Ośrodka Profilaktyki "Nowa Perspektywa" w Krakowie. Bardzo interesujące szkolenie uświadomiło młodzieży zagrożenia czyhające w sieci, ale także jak ich unikać i reagować, gdy się pojawią. Spotkanie zakończyło się "ślubowaniemo" przeciwdziałaniu przemocy w Internecie.
2
PREZENTACJA PIERWIASTKÓW DRUGIEGO I TRZECIEGO STOPNIA PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS VII a i VII b
Dnia 18.12.2023r. podczas długiej przerwy uczniowie z klas siódmych zaprezentowali zastosowanie pierwiastków w zadaniach. Obliczali długość boku kwadratu mając dane jego pole powierzchni. Do wyznaczenia długości boku zastosowali pierwiastek kwadratowy. Uczniowie wykonali też modele sześcianów o danej objętości i obliczali długość krawędzi stosując pierwiastek sześcienny. Celem prezentacji było utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcjach . Uczniowie z klasy ósmej mieli możliwość przypomnienia poznanych wcześniej treści matematycznych, a młodsi uczniowie zainteresowali się prezentowaną wiedzą i stwierdzili, że jest to interesujące.
Mamy nadzieję, że takie działania przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci ugruntowania wiedzy matematycznej.
5
Konkurs Czysta Ziemia
14 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się podsumowanie XV edycji konkursu Czysta Ziemia. Nasza szkoła za udział w konkursie otrzymała pamiatkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną, natomiast najbardziej aktywna w akcji uczennica klasy VIIb Martyna - nagrode rzeczową. Gratulujemy i kontynuujemy działania ekologiczne w naszej społeczności.
Warsztaty czekoladowe
Czekolada… kto z nas jej nie lubi?
12 grudnia 2023 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tucznej wzięli udział w warsztatach pod hasłem ,,Czekoladowa przygoda". Były to wyjątkowo słodkie i ciekawe zajęcia. Dzieci wysłuchały ciekawostek o kakaowcu i jego pochodzeniu. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć owocu kakaowca, powąchać nasiona. Każde dziecko mogło zrobić własną tabliczkę czekolady i udekorować ją według własnego pomysłu. Zajęcia zakończyły się wręczeniem dyplomów „Mistrza czekolady”. To był bardzo ciekawie spędzony czas i zapewne każdy fan słodkości był usatysfakcjonowany
5
Wycieczka klas I - III do Białej Podlaskiej
08.12.2023r. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami: p. M. Fedorowicz, p. A. Kukawską, p. M. Osowską i p. U. Zielińską uczestniczyli w wycieczce do Białej Podlaskiej. W pierwszej kolejności obejrzeli spektakl teatralny pt.: „Polskie miasta w baśni i legendzie” w wykonaniu aktorów scen krakowskich. Mieli okazję poznać bohaterów najbardziej znanych legend związanych m.in. z takimi miastami jak: Poznań, Toruń, Warszawa, Kraków, Gniezno, Kruszwica. Kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Południowego Podlasia. Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali wystawy malarskie, ekspozycję archeologiczną przedstawiającą dzieje naszego regionu, wysłuchali historii miasta Biała, zwanej dawniej Białą Radziwiłłowską. Podczas zwiedzania uczestnicy byli bardzo zaciekawieni, zadawali pytania, wykazali się dużą wiedzą historyczną, czym zasłużyli sobie na pochwałę pani przewodnik. Wycieczka była bardzo udana.
9
Mikołajki
- 6 grudnia, w Mikołajki na korytarzach szkolnych królował kolor czerwony. To był prawdziwy zlot Mikołajów - i tych dużych, i najmniejszych. Oczywiście nie mogło zabraknąć odwiedzin Św. Mikołaja w klasach. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Było dużo radości i uśmiechów. Podczas przerw członkowie SU prowadzili świąteczne zabawy taneczne dla dzieci i młodzieży szkolonej. Każdy uczestnik miał możliwość wzięcia udziału loterii fantowej. Wylosowani uczniowie otrzymali świąteczne gadżety, a pozostali musieli pocieszyć się słodkością. Największym powodzeniem cieszył się, zorganizowany po raz pierwszy przez uczniów z SU, szkolny kiermasz świąteczny. Własnoręcznie upieczone słodkości rozeszły się w mgnieniu oka. Dochód z kiermaszu w wysokości 630 zł zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Dziękujemy za wielkie serca wszystkim zaangażowanym. Po raz kolejny pokazaliśmy, że razem możemy wiele. Dziękujemy również rodzicom dzieci z SU, którzy wsparli swoje pociechy w przygotowaniu wszystkich świątecznych wypieków.66
Świąteczna magia Opowieści wigilijnej
W zimowej szacie nadszedł grudzień. Śnieg i mróz za oknem oraz cudowne dekoracje w szkole sprawiły , że wszyscy z niecierpliwością czekamy na najpiękniejsze święta – Święta Bożego Narodzenia.
5 grudnia uczniowie klasy VI Julia, Oliwia, Jakub i Kacper postanowili przedstawić podczas przerwy fragmenty Opowieści wigilijnej Karola Dickensa.
Jest to historia o głębokiej przemianie wewnętrznej, o radości i Bożym Narodzeniu, które zbliża się wielkimi krokami oraz o tym, że nic tak nie wzbogaca człowieka , jak czynienie dobra.
5
Dzień Krajobrazu - podziękowanie
Andrzejki
- 5
Prezentacja trójkątów przez uczniów z klasy Va i Vb
Dnia 30.11.2023 r. podczas długiej przerwy uczniowie zaprezentowali podział trójkątów ze względu na ich kąty oraz ze względu na ich boki. Przedstawili też własności trójkątów i pokazali je na przygotowanych wcześniej plakatach. Celem prezentacji było utrwalenie wiadomości zdobytych na lekcjach. Uczniowie starszych klas mieli możliwość przypomnienia poznanych wcześniej treści matematycznych. Na zakończenie publiczność nagrodziła występujących uczniów brawami.
6
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Dzień Życzliwości.
21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości. My połączyliśmy go z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada. Dla naszej szkolnej społeczności była to wspaniała okazja do przypomnienia sobie jak wielką moc mają dobre uczynki, wzajemna życzliwość, czy uśmiech. Dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego każdy z nas mógł wylosować "miłe słowo" ze Słoika Życzliwości oraz zbadać poziom życzliwości wśród swoich kolegów i koleżanek przy pomocy przygotowanych "Serc Życzliwości". Przygotowano także gazetkę oraz rozwieszono plakaty abyśmy pamiętali, że codziennie warto być życzliwym i pamiętać o swoich prawach
19
Czytanie na przerwach
21 listopada wznowiliśmy prezentację lektur na przerwach międzylekcyjnych.
Fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt. W pustyni i w puszczy jako pierwsi przeczytali uczniowie klasy V b Miłosz Czubla i Maksym Łaski. Chłopcy solidnie przygotowali się do zadania. Wzbudzili zainteresowanie kolegów poprawnością interpretacji głosowej czytanego tekstu oraz strojami i rekwizytami, które nie odbiegały od tych filmowych.
Jaka lektura będzie następna i kto ją zaprezentuje? Wkrótce się dowiemy.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
XIII edycja akcji ŚDTM odbyła się 17-go listopada 2023r. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości. Przygotowania do ŚDTM trwały kilka tygodni. Uczniowie w tym czasie przygotowali plakaty zachęcające do utrwalenia tabliczki mnożenia oraz losy, za pomocą których sprawdzali czy rówieśnicy znają tabliczkę mnożenia. 17-go listopada odbyło się sprawdzanie "tabliczkowej wiedzy" podczas krótkich egzaminów. "Egzamin" - brzmi groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi "przeprawami" w formie testów i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy były znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą były losy o różnym stopniu trudności. Każdy uczeń, który odpowiedział na 5 pytań z losu, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia wraz z certyfikatem. Posiadany certyfikat jest ogromną motywacją dla uczniów do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole. Koordynatorami lokalnymi akcji byli nauczyciele matematyki.
1
KONKURSKONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „PICTURE DICTIONARY”.
W pierwszej połowie listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tucznej przeprowadzono konkurs plastyczny z j. angielskiego pod nazwą „Picture dictionary”. Wzięło w nim udział 14 dzieci z klas I – III, które przygotowały prace zawierające obrazek oraz słówko w j. angielskim.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Szymon Waszczuk z kl. II,
II miejsce – Mikołaj Marecki z kl. II,
III miejsce – Mateusz Marecki i Seweryn Czyrak z kl. I oraz Wiktor Krańczuk z kl. III.
Ww. uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Jedenastego listopada, społeczność szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego włączyła się w lokalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli: poczty sztandarowe naszej szkoły oraz OSP Tuczna, przedstawiciele władzy powiatowej, gminnej, druhowie strażacy, członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Niepodległość” z Białej Podlaskiej, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy. Następnie pod pomnikiem mieszkańców Tucznej poległych w czasie I i II wojny światowej odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, zapalenie zniczy pamięci i złożenie kwiatów. Został odczytany Apel Poległych dla uczczenia pamięci żołnierzy, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. W tym roku po raz pierwszy, uczniowie naszej szkoły wystawili Wartę Honorową przy pomniku, aby jeszcze bardziej podkreślić wagę obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę. Na koniec zgromadzeni zaśpiewali najbardziej znaną w naszym kraju pieśń patriotyczną – „Rotę”. Następnie poczty sztandarowe i druhowie strażacy w pochodzie udali się pod pomnik uczestników Powstania Styczniowego z 1863 r. przy OSP w Tucznej. Później uczniowie wraz z opiekunami złożyli hołd uczestnikom walk o niepodległość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Rozbitówce, gdzie wspólnie z mieszkańcami odśpiewali hymn państwowy. Tego dnia młodzież szkolna również zapaliła znicze pod Dębami Pamięci i tablicach: św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, lokalnego bohatera ppor. Jana Lipki, który zginą w Katyniu oraz Powstańców Styczniowych.
49
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada w Naszej Szkole uroczyście obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, czym dołączyliśmy do ogólnokrajowej akcji „Hymn dla Niepodległej”. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Wierszem, prozą i piosenką uczczono pamięć żołnierzy i działaczy walczących o niepodległość Polski w okresie zaborów.
Na zakończenie apelu Dyrekcja szkoły zaprosiła wszystkich na gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
9
SZKOŁA POMAGA
W październiku i listopadzie Samorząd Uczniowski przeprowadził dwie akcje charytatywne. Pierwsza odbywała się w dniach 24 - 31 października 2023 r. i była to zbiórka darów dla schroniska bezdomnych zwierząt Azyl w Białej Podlaskiej. Celem akcji było przede wszystkim zebranie potrzebnych schronisku rzeczy w tym przede wszystkim karmy. Miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc, zwrócić uwagę, na potrzeby schronisk – szczególnie podczas okresu zimowego oraz ukazać możliwość adopcji czworonoga ze schroniska. Podczas akcji zebrano: 67,5 kg karmy suchej, 10,225 kg karmy mokrej, 11,35 kg makaronów, kaszy, ryżu, 5 szt. Przysmaków oraz stare kołdry, poduszki, ręczniki i zabawki. Dary przekazano w środę, 8 listopada. Druga zbiórka prowadzona była w dniach 6-7 listopada 2023 r. Samorząd Uczniowski, na prośbę Zarządu OSP w Tucznej, zbierał pieniądze na rehabilitację strażaka Romana Skwierczyńskiego. Celem akcji było również uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych. Społeczność szkolna chętnie włączyła się w pomaganie i uzbierano kwotę 1507,39 zł. Pieniądze przekazano w środę, 8 listopada, dla Prezesa Zarządu OSP w Tuczne, druha Mirosława Waniaka. Dziękujemy wszystkim za wielkie, ofiarne serca!
Pamiętamy o tych, którzy odeszli.
Szkoła pamięta - uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby i miejsca pamięci.
Przed listopadowymi świętami młodzież z SU przeprowadzała jesienną akcję sprzątania przy pomnikach oddając cześć zmarłym mieszkańcom Tucznej walczących w czasie Powstania Styczniowego oraz I i II wojny światowej.
Przed Świetem Zmarłych uczniowie kl.III zapalili znicze przy pomniku mieszkańców Tucznej poleglych w czasie I i II wojny światowej oraz przy tablicach przed szkołą. Pamięć poległych uczcili minutą ciszy.
Natomiast w Dniu Zadusznym uczniowei klas starszych udali się na cmentarz, by zapalić znicze pamięci na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.
6